Гормони щитоподібної залози не належать до статевих гормонів, але беруть участь практично у кожному етапі репродукції. Зміна рівня тиреоїдних гормонів пов'язана з порушенням дозрівання фолікулів, низькою здатністю до запліднення та низькою якістю ембріонів. Тому скринінг функції щитоподібної залози є частиною обстеження для жінок із проблемами зачаття або звичним викиднем. У чоловіків порушення роботи щитоподібної залози може призводити до зниження рівня тестостерону та погіршення якості сперми.
Пройти обстеження та з'ясувати причину проблем із репродуктивним здоров'ям пропонує клініка репродуктивної медицини у Львові.
Різні проблеми щитоподібної залози спричиняють різні порушення у жіночій репродуктивній системі, оскільки призводять до дисбалансу естрогену та прогестерону.
Порушення менструального циклу
Гіпотиреоз, тобто низький рівень гормонів щитоподібної залози, спричиняє олігоменорею, тобто менструації з інтервалом понад 35 діб. Підвищена активність щитоподібної залози та надлишок її гормонів пов'язані з гіпоменореєю, короткими менструаціями зі мізерними виділеннями та поліменореєю, коли інтервали між менструаціями менш ніж 21 день.
З гіпотиреозом пов'язана скорочена лютеїнова фаза — час між овуляцією та менструацією. Коли вона скорочується, запліднена яйцеклітина може бути вигнана з матки разом із кровотечею до того, як встигне закріпитися в ендометрії.
Порушення функції яєчників
Низький рівень тиреоїдних гормонів спричиняє ановуляторні цикли, тобто відсутність овуляції.
Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), який виявляють у 10% жінок репродуктивного віку, має зв'язок із гіпотиреозом, хоча причини незрозумілі. СПКЯ є головною причиною ановуляторного безпліддя. Для синдрому характерне підвищення рівня андрогенів, чоловічих статевих гормонів, що порушує менструальний цикл.
Вплив дисбалансу гормонів щитоподібної залози на чоловічу фертильність виявили порівняно недавно, поки що його вивчають.
Залежності, які вдалося встановити:
У жінок частіше відзначають проблеми із щитоподібною залозою, тому аналізи на тиреоїдні гормони включені до стандартного обстеження жінок для виявлення причин безпліддя. Чоловікам їх призначають, коли є причини припускати порушення з боку щитоподібної залози.
Використовують такі дослідження:
Наступним кроком після виявлення гіпо- та гіпертиреозу є відновлення балансу тиреоїдних гормонів. Це або цілком нормалізує репродуктивну функцію, або підвищує шанси на успішне лікування безплідності за допомогою допоміжних репродуктивних технологій.
Автор: Сосновська Ольга Олексіївна — ендокринолог.
Медичні центри «Мати та дитина»: